Prežili sme holokaust

V spolupráci s odborom školstva Žilinského samosprávneho kraja sa  29.mája 2024 v novej synagóge uskutočnil kultúrno-vzdelávací program Prežili sme holokaust. Projekt vyšiel z úspešnej relácie Encyklopédia spravodlivých, ktorú vytvorila a moderovala Dagmar Mozolová.

Pani Mozolová aj moderovala rozprávanie spomienok pani docentky Denisy Nikodémovej, ktorá ako dieťa kvôli svojmu židovskému pôvodu sa musela ukrývať aj so sestrou a stratila svoju mamu. Napriek tomu, čo všetko prežila, je úspešnou ženou. Rozprávanie  bolo doplnené piesňami v podaní Katky Koščovej a Daniela Špinera.

Taktiež bol premietnutý film Mamička Dagmar Mozolovej, ktorá zachytila ďalší príbeh záchrany 2-ročného židovského dievčatka.

Celé podujatie bolo veľmi zaujímavé a ako aj podotkla Katka Koščová, títo mladí ľudia sú poslednou generáciou, ktorá sa ešte môže stretnúť s preživšími holokaust.

Akcie sa zúčastnili študenti sexty A a sexty B ako aj seminaristi z dejepisu zo septím. Podujatie malo veľmi pozitívny ohlas, o čom svedčia aj vyjadrenia samotných študentov. Z mnohých aspoň jeden:

Bol to silný zážitok počuť pohľad na tie udalosti z úst pani, ktorá si holokaustom reálne prešla a aj napriek toľkému zlému, čo zažila, dokázala napokon žiť relatívne šťastný a úspešný život. Jej slová ma zasiahli a premýšľal som nad nimi aj po prednáške. Neuveriteľné, že sa dokázala “držať” a nerozplakať, keď spomínala na traumatické spomienky, ku ktorým určite bolo pre ňu ťažké sa vracať. Spomínať na tie hrôzy musí byť ťažké, ale je to dôležité. Aby sme nezabudli, aby sme sa nad tým zamysleli a vyhli sa v budúcnosti rovnakým chybám a nezavrhli ľudskosť. Za svoju statočnosť v tak mladom veku si zaslúži náš obdiv. Neviem, či by naša generácia bola rovnako psychicky silná ako práve bola ona.“

                                                                                   PhDr. Alica Virdzeková