Spojili sa, aby pomohli

Príslušníci Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Žilina a žiaci a zamestnanci Strednej zdravotníckej školy v Žiline v piatok 1.3.2024 darovali spolu takmer 13,5 l krvi, ktorá môže zachrániť život až 40 ľuďom v ohrození života.

Dobrí susedia si pomáhajú, ako môžu a toto platí aj o týchto dvoch organizáciách. Už veľa krát dokázali, že ľudská spolupatričnosť sa nevytratila. Tentokrát spolu zorganizovali výjazdový odber krvi a mobilná odberová jednotka prišla do budovy Strednej zdravotníckej školy v Žiline.

Skúsení darcovia z radov príslušníkov zboru motivovali svojim príkladom žiakov školy – darcov nováčikov, aby ľahšie prekonali strach z odberu a stali sa z nich vytrvalí darcovia.

Za odplatu si žiaci odboru asistent výživy pre darcov pripravili odporúčania ako sa dobre pripraviť na odber deň pred odberom (vypiť aspoň 2 l vody alebo čaju) a taktiež v deň odberu. Odporúčali im piť dostatočné množstvo vody alebo čaju, aspoň 0,5 l ráno pred odberom. Pripravili pre všetkých darcov šťavy z čerstvého ovocia a smoothies plné nutrientov a vláknin, aby sa darcovia po odbere mohli občerstviť a načerpať sily.