Študenti zo Žiliny sú v učení jazykov najlepší v Žilinskom kraji. 

Môžu získať pre školu až 2000 EUR na modernizáciu.

Bratislava, 21. novembra 2021 – Študenti z SOŠ dopravná v Žiline zvíťazili v krajskom kole medzinárodnej súťaže v učení cudzích jazykov s názvom Jazykový WocaBee šampionát. Súťaž prebieha pod záštitou Ministerstva školsva, vedy, výskumu a športu SR v online aplikácii na učenie slovíčok WocaBee. Do štvrtého ročníka šampionátu sa zapojilo rekordných takmer 90 000 žiakov a súťažia v ňom triedy zo základných a stredných škôl na celom Slovensku. Študenti zo SOŠ dopravná v Žiline po svojom víťazstve v v Žilinskom kraji postúpili do celoslovenského kola, ktoré vyvrcholí 23. novembra 2022. Majú tak šancu získať pre svoju školu 2000 EUR na modernizáciu vyučovania a postúpiť do česko-slovenského finále.

WocaBee (www.wocabee.app) je webová aplikácia na učenie cudzích slovíčok pre školy. Funguje veľmi jednoducho –  učiteľ priebežne zadáva do aplikácie balíky slovíčok, ktoré si žiaci precvičujú 10 rôznymi metódami. Aplikáciu už využilo takmer 300 000 žiakov a učiteľov na Slovensku aj v zahraničí, pričom priemerné hodnotenie dosahuje 5 z 5-tich hviezdičiek.

 Jazykový WocaBee šampionát v učení cudzích slovíčok prebieha na slovenských aj českých školách už po štvrtý krát. V súťaži sa hodnotí usilovnosť v učení sa slovnej zásoby, o ktorej vypovedajú body získané za precvičovanie slovíčok v aplikácii, tzv. WocaPoints. V jednotlivých kolách súťaže víťazia triedy, ktoré získajú najvyšší priemerný počet WocaPoints na jedného žiaka. Trieda tak súťaží ako tím a v šampionáte si na rozdiel od iných školských súťaží svoje vedomosti zlepšujú všetci žiaci v triede.

Do celoslovenského kola súťaže sa prebojovala trieda II.BP zo SOŠ dopravná z okresného a krajského kola v konkurencii 567 zapojených tried. V krajskom kole súťaže dosiahli v priemere 8740 bodov, tzv. WocaPoints na jedného žiaka. Pre lepšiu predstavu – každá správna odpoveď pri precvičovaní slovíčok v aplikácii znamená zisk približne 2 WocaPoints. Študenti zo Žiliny sa počas doterajšieho trvania súťaže naučili už 765 nových slovíčok.

Pani učiteľka Ivana Kubalová, ktorá v triede vyučuje anglický jazyk, komentuje súťaž a výkon svojich žiakov nasledovne:“Žiaci z II.BP sa stali krajskými šampiónmi aj vďaka tomu, že sa u nich prejavil tímový duch a súťaživosť. Každý deň svojou neúnavnou snahou išli v ústrety takémuto skvelému výsledku. Od začiatku bolo ich cieľom dostať sa v súťaži čo najďalej, navzájom sa povzbudzovali a motivovali. Najväčšou odmenou pre všetkých je však radosť z učenia a zlepšenie jazykových vedomostí, ktoré im táto súťaž sprostredkovala.”

Víťazi krajských kôl aktuálne súťažia v celoštátnom kole Jazykového WocaBee šampionátu, ktoré vyvrcholí v stredu 23. novembra. Najlepšia trieda na Slovensku získa okrem zaujímavých vecných cien aj atraktívnu výhru pre školu – 2000 EUR na modernizáciu vyučovania. Zároveň postupuje do bonusového česko-slovenského finále súťaže, ktoré sa uskutoční o týždeň. 

Organizátor súťaže a autor aplikácie WocaBee Michal Ošvát hodnotí aktuálny ročník súťaže nasledovne: “Štvrtý ročník Jazykového WocaBee šampionátu je z pohľadu účasti škôl rekordný – do súťaže sa zapojilo až 90 tisíc žiakov z celej Slovenskej a Českej republiky. Víťazstvo II.BP zo SOŠ dopravná v krajskom kole súťaže je tak ešte cennejšie ako kedykoľvek predtým. Najdôležitejšm výsledkom v šampionáte je však motivácia k učeniu a stovky naučených nových slovíčok, ktoré si žiaci skutočne zapamätajú. Prajeme všetkým veľa ďalšej radosti z učenia cudzích jazykov.” 

Doterajšie výsledky súťaže spolu s podmienkami sú dostupné na:
www.wocabee.app/sutaz