Žiaci Gymnázia VPT v Martine v akcii na akcii Chemie a další přírodní vědy na Slezskoostravském hradě

Akcia Chemie a další přírodní vědy na Slezskoostravském hradě je zameraná na popularizáciu prírodných a technických vied medzi žiakmi základných a stredných škôl, ale tiež medzi širokou verejnosťou (https://www.chemienahrade.cz/).

Tohtoročný 16. ročník sa uskutočnil v stredu 22. júna 2022. Žilinský samosprávny kraj reprezentovali žiaci prvého a druhého ročníka Gymnázia Viliama Paulinyho-Tótha v Martine.

V troch prezentačných stánkoch žiaci GVPT učili a zabávali návštevníkov prostredníctvom rozličných experimentov z fyziky, chémie a biológie ako meranie hydrostatického tlaku v kvapaline, tornádo vo fľaši, meranie tlaku vzduchu v balóne, vlastnosti dymu, meranie intenzity UVB žiarenia, vplyv elektrickej energie na ľudské telo, mikroskopické pozorovanie pletív a tkanív, redoxné deje – modrá čaša, farebné reakcie iónov kovov, protolytické reakcie – premena vody na víno, tajné písmo, ako sa dá vyrobiť “krv”, kremičitanová záhrada a iné.

foto na stiahnutie tu: https://photos.google.com/share/AF1QipMnkhxsOWlDSo1GvNOuNpFf_jJAUFsqfgiOXCmPd9ksSaHZF8bMMeRLxYYe3YwkAw?key=UmgwTFE5ejl4b3lzWVkwbUxyc1BrTnJDNUNoemJR