Žiaci Hotelovej akadémie v Liptovskom Mikuláši: „ Letná prax v zábavnom parku nebola len o zábave“

Hotelová akadémia v Liptovskom Mikuláši dáva každoročne svojim žiakom príležitosť zúčastniť sa odbornej praxe v zahraničí. Inak to nebolo ani v období pandémie. Tohtoroční piataci mali možnosť získať pracovné skúsenosti v Europa-Parku (najväčšom zábavnom parku v Európe) Rust v Nemecku.

Trojmesačná letná stáž bola výborným spôsobom, ako sa naučiť cudzí jazyk a overiť si svoje schopnosti pracovať v plnom nasadení za hranicami Slovenska. Zo skúseností študentov vyplýva, že v porovnaní s minulým rokom bol ten tohtoročný, poznačený pandémiou, náročnejší. Práca v kuchyni, komunikácia s hosťami či príprava studených bufetov si totiž vyžadovali prísne dodržiavanie hygienických a protipandemických opatrení. 

Prax v renomovaných štvorhviezdičkových hoteloch na pracovných pozíciách ako čašník, barman či kuchár,  bola pre mnohých veľkou motiváciou. Priniesla im nové zručnosti, ponuky na ďalšiu spoluprácu aj nové kontakty. „Hoteláci” sa tiež stali súčasťou miestnej česko-slovenskej komunity, vďaka ktorej sa cítili doslova ako doma.

 „Boli sme výborný tím. Uvedomila som si, že toto je práca, ktorá ma baví. Pracovala som vo food-trucku priamo v areáli, kde som pripravovala tradičný Currywurst. Do Europa-Parku sa určite vrátim,“ neskrývala nadšenie študentka Andrea. 

Študenti si popri práci našli čas aj na výlety za hranicami. Navštívili francúzsky Štrasburg, švajčiarsky Zürich, Luzern aj Bazilej. Voľné chvíle si krátili aj v samotnom zábavnom parku. 

Mgr. Ivana Romanová, učiteľka