Anička Podmanická z Gymnázia Varšavská v Žiline víťazkou BARS 2023, za odmenu ide do Japonska

Anna Podmanická (Septima B) z Gymnázia Varšavská bola členkou trojčlenného víťazného tímu v celoštátnej stredoškolskej prírodovednej súťaži BARS 2023. V lete ju čaká mesačná vedecká výprava do prapôvodných lesov sibírskeho tigra v Japonsku na ostrove Hokkaido.

     Vedeckú súťaž pod záštitou UNESCO organizovala Slovenská akadémia vied (SAV) v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Spolu s Aničkou sa na dobrodružnú vedeckú výpravu môžu tešiť aj jej „spoluhráči“ vo víťaznom družstve Soňa Vasiľová z popradského Gymnázia na Kukučínovej ulici a Marek Ištok z Gymnázia Jána Raymana v Prešove.

       V priebehu 3 mesiacov, tím intenzívne pracoval na vypracovaní vyše 60 otázok z rôznych vedných odborov, pričom niektoré z nich predstavovali aj nevyriešené a otvorené problémy vo vede. Otázky si vyžadovali schopnosť orientovať sa vo vedeckej literatúre, odborné porozumenie témam, argumentáciu, ale aj kreativitu pri skúmaní problémov z rôznych uhlov pohľadu. Tím taktiež plnil praktické úlohy, ako napríklad výsadbu vyše 1000 nových stromov.  Vytrvalosť sa im nakoniec vyplatila a po úspešnom absolvovaní finálového sústredenia na Smolenickom zámku sa stali víťazmi tretieho ročníka súťaže BARS.

            Výhra súťaže BARS však nie je Aničkiným prvým veľkým úspechom. Pravidelne reprezentuje Gymnázium Varšavská v tímových aj individuálnych vedeckých súťažiach. Napríklad v apríli 2022 sa jej spolu s jej spolužiačkami Viktóriou Sagálovou a Veronikou Kováčovou podarilo získať 2. miesto v medzinárodnej vedeckej súťaži “Sun at a Glance”. Odmenou bol  týždňový výlet na ostrov Tenerife a návšteva observatória v Teide.

Na najsevernejšom ostrove krajiny vychádzajúceho slnka, ako je Japonsko často označované, navštívia lesy, budú stopovať šelmy, zaznamenávať živočíchy neznáme pre vedu, prispejú k ich ochrane a pomôžu medzinárodným vedeckým tímom. Celý projekt sa uskutočňuje aj v spolupráci s najprestížnejšími svetovými univerzitami – Harvardovou univerzitou v USA, Cambridgeskou univerzitou v Anglicku a Sorbonskou univerzitou vo Francúzsku.

     Blahoželáme a ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy.

                                                                                                             Mgr. Mária Iványiová