Erasmus+ : Gymnázium Ružomberok na ostrove Réunion

Na prelome marca a apríla 2023 žiaci a učitelia Gymnázia v Ružomberku vycestovali na exotický ostrov Réunion v Indickom oceáne.

Táto mobilita sa uskutočnila v rámci projektu Erasmus+:

L’EAU … notre trésor en commun

VODA … náš spoločný poklad

V projekte spracovávame tému „voda“ z rôznych uhlov pohľadu, s dôrazom na enviromentálne otázky. Žiaci spoznávajú a porovnávajú vodu v prírodnom prostredí kontinentálneho štátu (Slovensko) a ostrovnej krajiny (Réunion). Našim partnerom v projekte je COLLEGE TERRAIN FAYARD, Saint André, škola na ostrove Réunion (pri Mauríciu), ktorý je administratívnou súčasťou Francúzskej republiky.

            Viacerí žiaci mali z takej ďalekej cesty ( najprv 2-hodinový let do Paríža a potom 11-hodinový let z Paríža na Réunion) a z neznámej krajiny na opačnej strane zemegule zmiešané pocity, neskrývali ani určité obavy. 

Lety boli nakoniec úplne bezproblémové so všetkým komfortom, ktorý k tomu patrí. Prvé, čo sme zaregistrovali po prílete na ostrov Réunion, bolo páliace slnko a tropická horúčava. Na letisku nás čakali naši projektoví partneri. Od tohto momentu sme mali program bohatý, vyplnený projektovými aktivitami k téme voda, spoznávali sme nové kultúry, nových ľudí a prekrásnu prírodu. Navštívili sme i tamojšie školy, kde sme prezentovali náš projekt, našu školu, mesto a krajinu. Zároveň sme viackrát ukázali niečo z našich tradícii a folklóru.

Veľkým zážitkom bol výlet na lávovú cestu, kde sme si urobili menší turistický výstup po stuhnutej láve zo sopky Piton de la Fournaise. Táto sopka je jednou z najaktívnejších činných sopiek. Sopku sme síce pre zvýšenú oblačnosť okolo krátera nevideli, ale bolo zaujímavé sledovať ako život (konkrétne paprade) po pár rokoch opäť vyhráva a nachádza si cestičku v dutinách lávy, ktorá stekala rovno do oceána. Navštívili sme i kostol Notre Dame des Laves, ktorý domáci obyvatelia pokladajú za zázrak, nakoľko v roku 1977 tiekla po okolí žeravá láva, ale tento kostol obišla a vôbec ho nezničila.

Rozpísať detailnejšie všetky naše aktivity, zážitky, emócie a dojmy by zabralo veľmi veľa priestoru, preto si viac môžete prečítať na stránke nášho projetu:    

https://gymrk.edupage.org/a/leau–notre-tresor-en-commun ,

kde postupne zverejníme informácie o našom programe na Réunione, naše zážitky a dojmy, naše projektové aktivity a výstupy z nich.

Na záver mobility sme sa ešte zastavili v Paríži, aby sme si pozreli aspoň niektoré pamiatky, o ktorých sa na hodinách francúzštiny učíme.

Všetci (vyučujúci i žiaci) sme sa jednoznačne zhodli na tom, že sme prežili neskutočných desať dní, ktoré sú isto zážitkom na celý život.

Ostrov Réunion vnímame ako miesto s nádhernou očarujúcou tropickou prírodou a veľmi milými usmievavými ľuďmi, ktorí môžu byť celému svetu vzorom tolerancie a vzájomného rešpektu. Aj napriek tomu, že tu vedľa seba žijú ľudia rôznej farby pleti, rôznych kultúr praktizujúci rôzne náboženstvá, nemajú problém spolunažívať, organizovať spoločné pikniky a stretnutia. Z tohto očarujúceho miesta sme sa vrátili nabití silnou pozitívnou energiou, ktorú sme cítili počas pobytu pri každodennom kontakte s ľuďmi.

V máji prídu naši priatelia k nám na Slovensko, veľmi sa už na nich tešíme.

Pevne veríme, že ich ako hostitelia nesklameme a že sa im u nás bude páčiť minimálne tak, ako nám u nich.

Mgr. Bc. Iveta Kmeťová

Koordinátorka projektu a riaditeľka školy