Odborná stáž žiakov SOŠ stavebnej v Žiline v španielskom Maríne

V rámci projektu Erasmus+ sa skupina piatich študentov z odborov MSIZ (mechanik stavebnoinštalaných zariadení) a TEZB (technik energetických zariadení budov) v sprievode učiteľky anglického jazyka od 17. do 28. apríla zúčastnila zahraničnej stáže v meste Marín, ktoré leží v oblasti Galícia v Španielsku. 

Študenti boli ubytovaní na apartmáne neďaleko firmy Urkira, kde počas pracovných dní vykonávali svoju prax. Firma Urkira od svojho vzniku v roku 2010 ponúka kvalitné služby za konkurencieschopnú cenu, medzi ktoré patrí napríklad montáž námorných a priemyselných potrubí, údržba a opravy pre priemysel a domácnosti, zváračské práce v priemyselnom námornom sektore a výroba kotlov.

Počas praktického výcviku študenti nadobudli nielen nové vedomosti, ale taktiež zlepšili svoje zručnosti. Skupina troch študentov sa zdokonaľovala v oblasti zvárania. Počas stáže vykonávali oblúkové zváranie ocele taviacou sa elektródou (rutilovou, basickou), zvárali vodorovne v polohe Pa a Pb a stupačkou. Okrem toho taktiež zvárali tenkostenné materiály, jokle a rúry. 

Druhú skupinu tvorili dvaja študenti, ktorí sa venovali vodoinštalatérskym prácam. Vykonali výjazdy do rôznych okolitých miest, kde vykonávali zapojenie bojleru, osadenie sprchového kútu, opravovali poškodenú domovú kanalizáciu či opravovali rozvody teplej a studenej vody v domoch. 

                Počas víkendu sme sa zúčastnili poznávacích výletov. Navštívili sme mesto Santiago de Compostela, ktoré je preslávené miestnou katedrálou, v ktorej sú uložené ostatky sv. Jakuba, Kristovho učeníka. Toto miesto sa stalo pútnickým miestom a záujem o svätojakubskú púť začal prudko vzrastať po tom, ako bola v roku 1993 svätojakubská cesta zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Výlet ďalej pokračoval v meste A Coruña ležiacom na severe Španielska, ktoré je druhým najväčším mestom Galície a významným obchodným a rybárskym prístavom. Tu na okraji Atlantického oceánu sme navštívili Aquarium Finisterrae – centrum, ktoré sa venuje environmentálnemu vzdelávaniu, propagácii poznatkov o oceáne a výchove k náklonnosti k moru a morskému životu. Aquarium má štyri výstavné sály, ktoré obsahujú biologické zbierky pozostávajúce z viac ako tristo rôznych biologických druhov. Počas návštevy sme videli aj kŕmenie tuleňov, či experimentálny workshop o žralokoch.

Neskôr sme pokračovali do starobylého mesta Lugo, ktoré bolo založené Rimanmi okolo roku 25 pred Kristom. Z týchto čias sa v meste dobre zachovali monumentálne hradby, ktoré sú od roku 2000 taktiež zapísané na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Tu sme si vychutnali obed a navštívili miestne múzeum. Neskôr sme pokračovali do ornitologického zoologického parku Avifauna, v ktorom sme mali možnosť pozorovať rozsiahlu rozmanitosť vtákov z 5 kontinentov.

Počas pobytu sme navštívili aj neďaleké mesto Pontevedra, ktoré je známe kvôli mestskému prístavu a lodenici. Mali sme taktiež možnosť navštíviť nádherné piesočné pláže, ale aj ochutnať miestnu gastronómiu, vyskúšať španielsku paellu, či chobotnice.

Zahraničná stáž bola pre študentov prínosom nielen v tom, že si rozšírili svoje vedomosti, zdokonalili odborné zručnosti, ale aj vyskúšali si aj prácu v medzinárodnom kolektíve, nadviazali nové priateľstva, mali možnosť spoznávať kultúru inej krajiny a precvičiť si anglický jazyk.