SKVELÝ ÚSPECH! Svetové finále pretekov RC vodíkových áut Horizon Hydrogen Grand Prix 2021 v Moskve

Práve skončil svetový šampionát Horizon Hydrogen Grand prix 2021 v Moskve a chalani zo Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste sa umiestnili na 5. mieste na svete čo je SKVELÉÉÉÉ a gratulujeme Samuelovi Kormancovi, Andrejovi Podolákovi, Milošovi Rakovanovi, Dávidovi Červeníkovi a ich majstrom odbornej výchovy
Bc. Bohumilovi Belákovi, Mgr. Jozefovi Hodásovi a v neposlednom rade hrdému pánovi riaditeľovi
Ing. Mgr. Ondrejovi Holienčíkovi.

Svetové finále pretekov RC vodíkových áut Horizon Hydrogen Grand Prix 2021 v Moskve – príbeh, ktorý sme zažili v Moskve

a mentálny kouč Mgr. Jozef Hodás
zúčastnili svetového finále pretekov RC vodíkových áut pod názvom Horizon Hydrogen Grand Prix (H2GP) 2021 v Ruskej Moskve. Celé podujatie bolo veľmi dobre zorganizované. Organizátori sa o nás príkladne starali od ubytovania, cez každodenné testovanie na covid-19,  až po neuveriteľný program zahŕňajúci komentovanú päťhodinovú prehliadku najzaujímavejších miest Moskvy či Múzea ruskej kozmonautiky. Tieto aktivity  boli ukončené tzv: Friendship evening  – večerom  priateľstva, kde sme sa s ostatnými pretekármi mohli spriateliť a večer pred samotnými pretekmi sa odreagovať od stresu. Pri kvalifikačných pretekoch sme sa umiestnili na 7. mieste, nakoľko sme šetrili náš vodíkový RC model auta na samotné preteky. O to väčší bol stres, keď sme v piatok počas samotnej kvalifikácie zistili, že nám prestal pracovať vodíkový palivový článok, ktorý je srdcom celého modelu a bez ktorého by sme nemali šancu uspieť v samotných pretekoch. Ruský organizátor nám prisľúbil nový palivový článok na druhý deň ráno, čo by bol asi problém, keďže by sme na potrebné úpravy mali málo času. Českí súťažiaci z tímu ISŠA Brno Hydrocar nám ešte v ten deň zapožičali svoj náhradný vodíkový palivový článok, čím sami  v súťaži riskovali. Cez noc v hotelovej izbe 4 hviezdičkového hotela Kozmos sme náš model spoločne s mechanikmi opravili a o 3:00 hodine ráno Moskovského času sme mali model pripravený na preteky. Po rannom testovaní sme tak boli pripravení na najnáročnejšie preteky v histórií nášho mladého tímu. Samotná súťaž potom prebiehala aj vďaka výdatnej podpore nášho mentálneho kouča v úplnej pohode a aj napriek obrovskej konkurencií, skvelo pripravených ruských tímov, sme sa umiestnili na 5. mieste v celkovom poradí.

Okrem spomínaného umiestnenia sme boli ocenení hlavnou cenou za INOVÁCIE, ktorú sme dostali za našu úpravu palivového článku a implementáciu tzv. super kondenzátora, vďaka čomu je náš model schopný jazdiť len na vodíkový pohon bez pripojenej batérie.
Druhou hlavnou cenou bolo ocenenie ENERGIA, pretože sme najefektívnejšie dokázali využiť vodík  a získali tak najväčšiu úsporu zo všetkých tímov. Musíme vyzdvihnúť naozaj skvelú pripravenosť bulharského, bieloruského a ruských tímov, ktoré mali svoje modely na vyššej úrovni aj vďaka použitiu drahších komponentov. Radi by sme vyzdviholi úžasný úvodný aj záverečný ceremoniál, ktoré miestami pripomínali začiatok a koniec olympijských hier. Tak isto priateľskú atmosféru sme mohli cítiť od asistentov, ktorí mali jednotlivé tímy na starosti, ako aj od samotných účastníkov pretekov. Naše poďakovanie patrí celému organizačnému tímu tohto podujatia, mestu Moskva, spoluorganizátorovi Horizon Educational menovite pánovi Kamilovi Jelínkovi za zakúpenie leteniek, Václavovi Bystrianskému, ktorý bol technickým rozhodcom a bez jeho jazykových a odborných vedomostí by sme nedokázali naše inovácie popísať.  Naša vďaka patrí aj Branislavovi Hlinkovi zo slovenskej pobočky za pomoc pri organizovaní cesty vrátane víz a dopravy na letisko do Viedne, ďalej firmám KIA a Schaeffler, vďaka ktorým sme sa mohli zúčastniť slovenského kola týchto pretekov – pretože bez financií to nejde, firme Nebbia za nádherné mikiny, v ktorých si nás všetci všimli a zapamätali,  a najmä vedeniu našej školy za dôveru a podporu, tak finančnú, ako aj so zabezpečením iných nemenej podstatných vecí, ktoré si vážime. Samozrejme ďakujeme aj chalanom z brnenského  a plzenského tímu za pomoc pred i počas pretekov.
Finálové kolo nám prinieslo len pozitívne emócie, z ktorých bude celý náš tím čerpať energiu ešte dlhé mesiace a možno aj dlhšie.