Obchodná akadémia Dolný Kubín – Deň v Európskom parlamente v Štrasburgu

Program Euroscola je výnimočnou príležitosťou pre mladých ľudí zažiť európsku spoluprácu. Študenti stredných škôl zo všetkých 27 členských krajín EÚ, kandidátskych krajín aj bývalých členských krajín, majú možnosť stať sa na jeden deň poslancami Európskeho parlamentu. Študenti Obchodnej akadémie v Dolnom Kubíne, spolu so svojimi sprevádzajúcimi učiteľmi, túto možnosť dostali 30. januára 2024.

Témou prvého zasadnutia Euroscoly v roku 2024 bola „Média a demokracia – akcie EÚ na riešenie dezinformácií“. Hneď v úvode sa študentom prihovorila prostredníctvom video posolstva Roberta Metsola, predsedníčka Európskeho parlamentu. Priamo na zvedavé otázky študentov v Hemicycle odpovedala podpredsedníčka EP Katarína Barley. Okrem ústrednej témy, boli otázky študentov zamerané aj na voľby do EP v júni 2024 a nápady, ako motivovať mladých ľudí k účasti na voľbách. Študentov tiež zaujímali príležitosti, ktoré ponúka EÚ pre mladých, aké opatrenia zavádza EÚ na riešenie klimatickej krízy  a veľa ďalších zaujímavých otázok.

Na našom stretnutí sa zúčastnilo približne 600 študentov zo všetkých krajín EÚ, zo Slovenska sme boli jedinou školou. Komunikačným jazykom pracovného dňa bola  angličtina, ale študenti sa prezentovali aj vo francúzskom, nemeckom, a španielskom jazyku. Pre študentov to bola príležitosť overiť si jazykové zručnosti a vyskúšať si rokovanie v medzinárodnom kolektíve. Okrem pracovného programu v EP mali možnosť spoznať krásy historického Štrasburgu, ktorý sa považuje za hlavné mesto EÚ.

Autor: Janka Andrisová