V školskom roku 2021/2022 sa žiaci i učitelia Strednej zdravotníckej školy v Liptovskom Mikuláši zúčastnili mobilít v Českej republike v rámci projektu Erasmus + .
Projekt „Nové trendy v starostlivosti o pacienta“ bol zameraný na zaradenie konceptu bazálnej stimulácie do vzdelávania budúcich zdravotníkov. Uvedomujeme si, že odborná príprava zdravotníckych pracovníkov musí reagovať na celospoločenské zmeny. K takýmto zmenám patrí aj fakt, že sa predlžuje priemerný vek dožitia a populácia starne. V zdravotníckych zariadeniach, zariadeniach sociálnej starostlivosti a v domácej starostlivosti sa čoraz častejšie stretávames pacientmi v bezvedomí, s umelou pľúcnou ventiláciou, imobilnými a geriatrickými pacientmi, pacientmi s Alzheimerovou chorobou a pod. V snahe poskytovať im čo najkvalitnejšiu starostlivosť sme rozhodli do odborného vzdelávania implementovať koncept bazálnej stimulácie. Ide o pedagogicko-ošetrovateľský koncept podporujúci vnímanie, komunikáciu a pohybové schopnosti človeka.
Projekt sme odštartovali v októbri 2021 účasťou 6 učiteliek na základnom kurze bazálnej stimulácie na INSTITUTE BAZÁLNÍ STIMULACE PODLE PROF. DR. FRÖHLICHA, S. R. O. Kurzu sa zúčastnili vyučujúce odborných predmetov v odboroch masér, praktická sestra a sanitár. Na kurze získali nielen teoretické vedomosti o princípoch bazálnej stimulácie, ale hlavne nadobudli cenné praktické skúsenosti s jej využitím u pacienta. Po úspešnom absolvovaní kurzu získali všetky účastníčky Certifikát o absolvovaní a Europass mobilita. Nadobudnuté vedomosti potom odovzdávali svojim žiakom na vyučovacích hodinách, ako aj na odbornej klinickej praxi.
Vyvrcholením projektu bola zahraničná stáž študentov na Rehabilitační klinike Malvazinky v Prahe v termíne od 5. 6. 2022 – 24. 6. 2022. Počas 3 týždňov stáže si 12 študentov (6 z odboru masér a 6 z odboru praktická sestra) mohlo overiť účinnosť využívania konceptu bazálnej stimulácie. Študenti pracovali na oddeleniach ortopédie, NIOP – následní intenzívní ošetrovatelské péče, DIOP – dlouhodobé intenzívni ošetrovatelské péče a rehabiltačnom oddelení. Pod vedením skúsených mentorov získavali mnoho cenných skúseností, nadobudli nové zručnosti v poskytovaní ošetrovateľskej starostlivosti a podávaní procedúr. Každý účastník získal Certifikát o absolvovaní zahraničnej stáže a Europass mobility. Okrem zvyšovania odbornosti, čas strávený v hlavnom meste Českej republiky využívali žiaci pod vedením sprevádzajúcich osôb aj na poznávanie Prahy. Navštívili množstvo historických pamiatok, múzeí, kultúrnych podujatí, ako aj prírodu v okolí.
Po návrate zo zahraničnej stáže si účastníci pripravili prezentácie z priebehu projektu a jednotlivých aktivít. Prostredníctvom nich sa podelili so svojimi dojmami a skúsenosťami so svojimi spolužiakmi. Rovnako tak učitelia, ako aj žiaci zhodnotili účasť na programe ERASMUS+ ako veľmi prínosnú pre ich odborný i osobný rast.
Už teraz sa tešíme na ďalšie výzvy E+
Koordinátor projektu Mgr. Ľubomíra Halková