V dňoch 04.06.-10.06.2023 mala skupina žiakov III.A s rozšírenou výučbou nemeckého jazyka možnosť navštíviť nemecké mesto Oldenburg prostredníctvom programu Erasmus+. Už počas cesty mohli účastníci zistiť, aké krásy Nemecko ukrýva. Napriek značnej únave a neskoršiemu príchodu nestratili úsmev na tvári, a to aj vďaka vrúcnemu prijatiu zo strany nemeckých hostiteľských rodín.
Prvý deň začali žiaci návštevou Cäcilienschule, v priestoroch ktorej odprezentovali trénovanú „živú reťaz“, tzv. „Schülerkette“ zameranú na slovenské UNESCO kultúrne a prírodné dedičstvo a zároveň si pozreli ostatné projekty, ktoré táto UNESCO škola predstavila v daný deň širokej verejnosti. Svoj prvý obed odštartovali v školskej jedálni Cäciteria. Popoludní si pre nich učitelia z Cäcilienschule pripravili „Stadtrallye“, pri ktorej mali možnosť spoznať mesto Oldenburg a naplno preveriť svoje vedomosti a jazykové zručnosti.
Druhý deň sa tiež niesol v duchu aktívnej spolupráce. Žiaci s učiteľkami nášho gymnázia plnohodnotne odprezentovali informácie o Slovensku (zaujímavosti, história, príroda, sviatky a zvyky, slovenská kuchyňa, pamiatky, známi slovenskí športovci, naše gymnázium…)
V daný deň sa naša skupina stretla aj so zahraničnými žiakmi, ktorí navštevujú Cäcilienschule a ktorí sa pod vedením vyučujúcej, Susanne Preißler, pripravovali na úspešné zvládnutie skúšky na Nemecký jazykový diplom I. stupňa (DSD I). Slovenskí a zahraniční žiaci si mohli vymeniť cenné skúsenosti s daným typom absolvovanej skúšky a vzájomne si predstavili témy svojich DSD I-prezentácií. Rovnako zaujímavé boli aj aktivity na tému „Nemecká mentalita“. Popoludní už zmiešané slovensko-nemecké tímy riešili interaktívne úlohy prostredníctvom aplikácie v mobilnom telefóne. Pripravené Actionbound-Rallyes boli poriadnou výzvou, a to nielen pre slovenský tím😊.
Na tretí deň sa žiaci vydali na výlet do Brém, navštívili najznámejšie pamiatky, kostoly, múzeá – a nakúpili povestné suveníry… A aký by to bol výlet do Brém bez „Brémskych muzikantov“? Tých sa, samozrejme, nedalo prehliadnuť a každý si s touto sochou štyroch zvieratiek musel urobiť fotku. Obed po takom náročnom dni chutil výnimočne a po ňom sa už všetci mohli spokojne vrátiť späť do Oldenburgu.
Aby výletov nebolo málo, vo štvrtok žiaci spolu s niekoľkými nemeckými žiakmi a prvým nemeckým Kulturweit dobrovoľníkom na Gymnáziu, Hlinská (rok 2011) – Alpayom Yildirimom – nastúpili v prístave Bensersiel na trajekt brázdiaci vody Severného mora. Plán cesty bol jasný, ostrov Langeoog. Langeoog je maličký ostrov, avšak nájdete tam všetko od A až po Z. Niet divu, že miestni navštevujú pevninu len raz ročne. Waddenské more, ktoré je súčasťou Severného mora, nás neskutočne očarilo. Ide o UNESCO svetové prírodné dedičstvo. Cestu vláčikom cez chránenú prírodnú oblasť s nesmiernou ekologickou hodnotou sme si užívali podobne ako biele piesočné pláže, piesočné duny, či plážové koše, tzv. „Strandkörbe“. Toto všetko sa na ostrove dalo nájsť, pozrieť a hlavne zažiť. Stavím sa, že keby ste sa žiakov III.A opýtali, čo si na výlete do Nemecka užili najviac, zborovo by odpovedali „Langeoog!“. A je tomu naozaj tak. Samozrejme, aj sme sa niečo spolu naučili. Napríklad to, v akom časovom rozpätí funguje príliv a odliv, alebo prečo sú piesočné duny tak dôležité.
Posledný deň prišiel nečakane. Po toľkých nabitých dňoch sa veľmi ťažko s nádherným Nemeckom lúčilo. Posledná jazda na bicykli znie úplne inak niekomu, kto v Oldenburgu nikdy nebol. Žiaci sa zúčastnili vyučovania na Cäcilienschule, absolvovali zaujímavú prednášku s Alpayom Yildirimom, ktorý pracuje v Erasmus kancelárii na Univerzite v Hamburgu a celý projekt zavŕšili akciou „Walk and Art“, počas ktorej si mohli pozrieť rôzne umelecké podujatia obyvateľov Oldenburgu. Od spevu, orchestrálnej hudby až po divadelné scénky.
Cesta domov na Slovensko prebehla bez menších problémov a žiaci sa bezpečne vrátili do svojich, už nie hostiteľských, rodín:)
V Žiline dňa 19.06.2023 Soňa Bukovinská, III.A
Petra Neslušanová: ,,Super skúsenosť, na ktorú budem rada spomínať.“
Patrik Vallo: ,,Oldenburg sa mi veľmi páčil. Každý jazdil na bicykli ako v Dánsku. Výlety do Brém a na ostrov Langeoog boli úžasné a odniesol som si veľa zážitkov.“
Matilda Ivašková: ,,Bola to skvelá skúsenosť a zúčastnila by som sa znova.”
Nikola Smidová: ,,Tento týždeň bol pre mňa jeden z najlepších, spoznala som úžasných a milých ľudí, stali sa z nás priatelia možno aj na cely život. Samozrejme som sa naučila veľa nových slov a prestala sa tak báť rozprávať. Erasmus by som odporučila každému.“
Namju Kwon: ,,Veľmi sa mi páčilo cestovanie do Oldenburgu (hlavne mikrobus). Moja hostiteľská rodina bola milá a veľmi priateľská. Vyučovanie na Cäcilienschule bolo zaujímavé – iné ako na Slovensku. A výlety do Brém a na ostrov Langeoog boli fakt úžasné.“
Annamária Škubáková: ,,V Oldenburgu bolo nádherne. Veľmi som si to tam užila.“
Barbora Garguláková: ,,Krásny týždeň s krásnymi ľuďmi.“
Zuzana Zahatlanová: ,,Nemecko bola vždy krajina, ktorú som chcela navštíviť, ale nečakala som, že ma uchváti natoľko, že by som sa tam chcela vrátiť každý jeden deň.“
Šimon Diviš: ,,Bol to skvelý zážitok. Videl som nejaký ďalší kus sveta a nové krásne miesta. Vyskúšal som si, aké je to bývať v cudzej rodine a hovoriť cudzím jazykom. Zažil som inú kultúru a zvyky. Bola to zaujímavá výzva, pri ktorej som si našiel veľa nových kamarátov. Odporúčam každému.“
Monika Nováková: ,,Tento vzdelávací výlet bol tým najlepším, aký som zažila. Nielenže mi to pomohlo zlepšiť moju nemčinu, ale som sa aj trochu naučila o histórii Oldenburgu.“
Ladislav Kysela: ,,Bolo tam pekne, Nemci sú veľmi milí a Oldenburg pripomína Londýn. Určite by som si takýto pobyt zopakoval.“
Soňa Bukovinská: ,,Pojem Erasmus+ v Oldenburgu pre mňa dodnes predstavuje jazykovú príležitosť, obrovskú skúsenosť a krásnu spomienku. Spoznala som desiatky nových zaujímavých ľudí, s ktorými som mala možnosť komunikovať v nemčine a myslím si, že každý zo skupinky si tam prišiel na svoje. Či už v centre mesta, alebo na ostrove Langeoog J.“
PhDr. Zuzana Zajacová